Od dziś można już rozliczać PIT za 2023 rok elektronicznie.

PIT roczny za 2023 r. w usłudze e-Urząd Skarbowy

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów od dzisiejszego dnia (15.02.2024 r.) podatnicy mogą już dokonywać rozliczeń PIT rocznych za pomocą e-usług i rozliczania podatków za 2023 rok drogą elektroniczną za pomocą usługi Twój e-PIT.

Przypominamy, że nasze biuro rachunkowe również świadczy usługi rocznych rozliczeń PIT za 2023 rok. Świadczymy usługi rocznych rozliczeń PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz PIT-28, szczególnie z tytułu najmu prywatnego.

Jakie nowości przygotowało Ministerstwo Finansów w zakresie usługi Twój e-PIT?

Jak informuje Ministerstwo Finansów, począwszy od rocznych rozliczeń podatkowych po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą również skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. W ramach tej możliwości z rozliczenia w Twój e-PIT mogą skorzystać również osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą oraz tzw. ryczałtowcy.

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) już po raz szósty udostępnią usługę Twój e-PIT. To jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. Jest dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej.

Jak podaje Ministerstwo Finansów w usłudze Twój e-PIT obok dotychczas dostępnych formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP i PIT-DZ, znajdą się formularze PIT-36:, PIT-28 oraz PIT-36.

Formularze PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28 trzeba będzie uzupełnić.

Jednak, jak zaznacza Ministerstwo Finansów formularze PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L samodzielnie należy uzupełnić dane o:

  1. Przychody,
  2. Koszty uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L),
  3. Wysokość zapłaconych w roku 2023 składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również o wysokość składek na ubezpieczenia zdrowotne,
  4. Ulgi i odliczenia.

Link do komunikatu Ministerstwa Finansów: Nowości w rozliczeniu PIT za 2023 r. – Ministerstwo Finansów – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Link do zalogowania się do usługi e-Urząd Skarbowy: e-Urząd Skarbowy (podatki.gov.pl)

Scroll to Top