Kasowy PIT przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r.

Kasowy PIT

Kasowa metoda rozliczania przychodów i kosztów w PIT od 1 stycznia 2025 r.

Kasowy PIT od 1 stycznia 2025 r. Część jednoosobowych przedsiębiorców będzie mogła również wybrać rozliczanie podatku dochodowego metodą kasową.

Metoda kasowa rozliczania podatku dochodowego dotyczy jednoosobowych przedsiębiorców rozliczających się:

  • na zasadach ogólnych (PIT-36);
  • na zasadzie podatku liniowego (PIT-36L);
  • podatników podatku zryczałtowanego;
  • stosujący ulgę IP BOX.

Memoriałowa, czy kasowa metoda rozliczania PIT w 2025 roku?

Aktualnie w podatku dochodowym od osób fizycznych zasadą jest memoriałowy sposób ustalania przychodów z działalności gospodarczej.

Oznacza to, że przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

U podatników podatku od towarów i usług za przychód uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (przychód netto).

Taka sama metoda memoriałowa obowiązuje w przypadku rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

Ich memoriałowe rozliczanie umożliwia podatnikom, uwzględnianie kosztów uzyskania przychodów, które, de facto, nie zostały jeszcze zapłacone.

Kasowy PIT możliwy od 1 stycznia 2025 roku.

Nowelizacją z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, umożliwiono przedsiębiorcom rozliczanie przychodów i kosztów metodą kasową.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego będą mogli od 1 stycznia 2025 r. wybrać rozliczanie przychodów i kosztów metodą kasową, tzw. kasowy PIT.

Kasowy PIT – na czym polega kasowa metoda rozliczania przychodów i kosztów w podatkach dochodowych?

W metodzie kasowej przychód będzie powstawał w dacie uregulowania należności

Przez uregulowanie należności będzie rozumiane również częściowe uregulowanie należności, a także wpłaty na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Przychodem będzie zatem również, np. zapłacona zaliczka, przedpłata czy zapłacona rata.

Co ważne, przychód powstanie nie później niż w terminie 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury. 

Oznacza to, że z upływem 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury, podatnik będzie musiał rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli nie otrzyma od kontrahenta zapłaty wynikającej z wystawionej faktury.

Ta sama zasada obowiązuje co do kosztów uzyskania przychodów.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na wybór kasowej metody rozpoznawania przychodów, muszą sobie zdawać sprawę, że w takim przypadku będzie ich obowiązywała zasada potrącania kosztów w roku podatkowym uregulowania zapłaty.

Nie wszyscy przedsiębiorcy skorzystają z kasowego PIT.

Z metody kasowej rozliczania przychodów mogą skorzystać przedsiębiorcy, o ile spełniają następujące warunki:

  • działalność gospodarcza jest prowadzona samodzielnie (podatnik może zatrudniać pracowników), jednak nie może być prowadzona w formie spółki;
  • przychody z prowadzonej działalności w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczą kwoty 1.000.000 zł. (aktualnie za rok 2024);
  • złoży oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie od 20 lutego roku podatkowego o wyborze rozliczania podatku na zasadzie metody kasowej;
  • rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej podatnik złoży oświadczenie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej;
  • jeżeli rozpoczęcie nastąpiło w grudniu – oświadczenie podatnik składa w terminie do końca roku podatkowego

Kasowy PIT – na ile obowiązuje wybór kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów?

Wybór kasowej metody rozliczania przychodów skutkuje również na kolejne lata, aż do czasu rezygnacji,  pod warunkiem że nie zostaną przekroczone limity i inne warunki wymienione wcześniej.

Jeśli po zakończonym roku podatkowym przedsiębiorca będzie chciał zrezygnować z kasowego PIT, to składa oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Czy kasowa metoda rozliczania przychodów w PIT indywidualnych przedsiębiorców dotyczy wszystkich rodzajów przychodów?

Kasowa zasada rozliczania przychodów w podatku dochodowy oraz zryczałtowanym podatku dochodowym ma zastosowanie wyłącznie do przychodów powstałych w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami (B2B).

Każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, pomimo wyboru metody kasowej PIT musi być rozliczana na zasadach ogólnych, a więc zasadą memoriałową.

Kto nie może skorzystać z kasowej metody rozliczania PIT?

Z kasowego PIT nie skorzystają wspólnicy spółek cywilnych lub jawnych.

Zasada ta nie ma również zastosowania do transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi (jeśli wartość udziałów i praw wynosi co najmniej 5%) oraz w transakcjach z podmiotem, który ma miejsce zamieszkania, siedziby lub zarządu w na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.

Kasowy PIT – nowy rodzaj dodatkowej ewidencji.

Podatnicy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczania przychodów i kosztów, z godnie z ustawą będą obowiązani do prowadzenia dodatkowej ewidencji przychodów rozliczanych metodą kasową.

Ewidencja faktur ta zgodnie powinna ona zawierać:

  • datę wystawienia faktury;
  • numer faktury;
  • kwotę należności wynikającą z faktury;
  • datę uregulowania należności.

Usługi księgowe biura rachunkowego BDK Consulting z Warszawy dla jednoosobowych działalności gospodarczych.

BDK Consulting Sp. z o.o. z Warszawy jest biurem rachunkowym świadczącym usługi księgowe także dla jednoosobowych działalności gospodarczych.

Zapraszamy do kontaktu przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Warszawy,

Przede wszystkim z warszawskich Pragi Południe i Pragi Północ, ale również warszawskiego Targówka (Bródna) i warszawskiej Białołęki, a także warszawskich Bielan i warszawskiego Żoliborza.

Biuro rachunkowe BDK Consulting Sp. z o.o. jest nowoczesnym biurem księgowym, świadczącym zdalne usługi księgowe i rozliczeń podatkowych.

Dzięki temu zapraszamy również do współpracy firmy z warszawskiej Woli i Bemowa, a także warszawskiego Śródmieścia (Centrum) i warszawskiej Ochoty.

Świadczymy obsługę księgowo-podatkową także przedsiębiorcom jednoosobowym z Jabłonny, Legionowa, Serocka oraz Pułtuska, Ciechanowa i Makowa Mazowieckiego.

Scroll to Top
Kontakt z Nami