Projekt rozporządzenia w sprawie księgi podatkowej.

Cyfrowa rewolucja dla małych mikro i małych firm w ewidencji podatkowej od 1 stycznia 2026 roku !

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji, Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które ma zacząć obowiązywać od 2026 r.

Zmiany zaproponowane w projekcie zmienią sposób prowadzenia księgi, a także sposób dokumentowania przepisów w księdze.

Od 2026 roku księga podatkowa wyłącznie elektronicznie przy użyciu programów komputerowych.

Zgodnie z projektem, począwszy od 1 stycznia 2026 roku podstawową formą prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR) będzie forma elektroniczna.

Jednak od tej zasady będą wyjątki. Obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie został nałożony na pewne grupy podatników. Obowiązek ten nie będzie dotyczył na przykład przedsiębiorców wykonujących działalność na podstawie umów agencyjnych, umów na warunkach zlecenia oraz duchownych.

Ponad to podatnicy obowiązani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów będą zobowiązania do comiesięcznego przesyłania księgi w formie elektronicznej do właściwego urzędu skarbowego.

Zmiany niektórych definicji i likwidacja preferencji zgodnie z projektem rozporządzenia w prawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR).

Nowy projekt likwiduje wzór KPiR dla niektórych rolników z niskimi dochodami, nie zarudniających pracowników i nie osiągających więcej, niż 10.000 zł. przychodu.

Projekt rozporządzenia nie zawiera już pojęć zdefiniowanych w ustawie o PIT, takich jak: przychód, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne. Projekt rozporządzenia nie zawiera już pojęć zdefiniowanych w ustawie o PIT, takich jak: przychód, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne.

Rozporządzenie nie zawiera już pojęć zdefiniowanych w ustawie o PIT, takich jak: przychód, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne.

Z projektu rozporządzenia wynika także, iż w zmieniono definicję biura rachunkowego, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także ustawy o podatku od towarów i usług.

Brak możliwości zwolnienia niektórych grup podatników z prowadzenia PKPiR.

Według nowego rozporządzenia nie ma już możliwości zwolnienia niektórych podatników ze stosowania przepisów rozporządzenia. Zwolnienie to jest obecnie przyznawane przez naczelnika urzędu skarbowego, jeśli było to oczywiście uzasadnione szczególnymi okolicznościami. Jednocześnie paragraf 25 projektu nowego rozporządzenia utrzymuje w mocy przyznane zwolnienia.

Inne zmiany w projekcie rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR) od 2026 r.

W nowym rozporządzeniu zniesiono także możliwość wykorzystywania ewidencji sprzedaży prowadzonej dla potrzeb księgi podatkowej, przez podatnika korzystającego ze zwolnienia w podatku VAT.

Zgodnie z rozporządzeniem znika obowiązek, iż księga podatkowa, a także dowody stanowiące podstawę wpisów do niej mają się znajdować na stałe w miejscu wykonywania działalności lub miejscu w skazanym przez podatnika jako siedziba, zaś w przypadku prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe – w miejscu prowadzenia lub przechowywania ksiąg przez biuro rachunkowe.

Projekt rozporządzenia zawiera jedynie obowiązek przechowywania ksiąg, a także związane z prowadzeniem księgi podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia się zobowiązania podatkowego.

Nowe rozporządzenie nie zawiera również obowiązku posiadania księgi w każdym zakładzie w przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa wielozakładowego. Nie przewiduje już ono również obowiązku sporządzania dowodów przesunięć pomiędzy zakładami przedsiębiorstwa.

Zmiana niektórych zasad ewidencjonowania przychodów w podatkowej ksiedze przychodów i rozchodów.

Zlikwidowano również w nowym projekcie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, możliwość dziennych zestawień faktur sprzedaży sporządzonych w celu ich zaksięgowania jednym zapisem.

Wedle projektu nowego rozporządzenia nie będzie już możliwości dokumentowania paragonami bez NIP określonych zakupów w jednostkach handlu detalicznego (paragraf 13 ust. 4 obecnego rozporządzenia).

Nie będzie także możliwości dokumentowania dowodami wewnętrznymi drobnych zakupów (par. 13 ust. 2 pkt. 4 obecnego rozporządzenia). Oczywiście powyższe nie będzie nadal dotyczyło dokumentowania wydatków na zakup paliwa oraz olejów za granicą.

Ujednolicenie terminów dokonywania wpisów do księgi przychodów i rozchodów.

Ujednolicono termin dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (PKPiR). Wedle nowych zapisów rozporządzenia, bez względu, czy księga podatkowa będzie prowadzona przez podatnika, czy biuro rachunkowe, wpisy będą mogły być dokonywane najpóźniej do 20-go dnia każdego miesiąca następnego.

Nowy, rozszerzony wzór podatkowej ksiei przychodów i rozchodów (PKPiR).

Nowe rozporządzenie przewiduje także nowy wzór księgi uzupełniony o dodatkowe kolumny. Kolumna 3 będzie przeznaczona do wpisywania numeru indentyfikacyjnego z Krajowego systemu e-Faktur (KSeF).

Dodana kolumna 5 będzie należało wpisać także numer podatkowy (NIP) kontrahenta, przy czym, przy wpisywaniu jego danych będzie wystarczające wpisanie jedynie numeru NIP kontrahenta.

Oczywiście w przypadku wpisu przychodów dokonywanych na podstawie raportów fiskalnych lub dowodów wewnętrznych nie będzie konieczności identyfikacji kontrahenta.

Biuro rachunkowe BDK Consulting – kompleksowa księgowość w zakresie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Biuro rachunkowe BDK Consulting z Warszawy oferuje kompleksowe usługi księgowości dla jednoosobowych działalności gospodarczych – JDG, a także spółek osobowych.

Usługi księgowości w zakresie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów  (PKPiR) prowadzimy dla przedsiębiorców z Warszawy (dzielnice: Warszawa Praga Południe i Praga Północ, Warszawa Targówek i Białołęka, a także Warszawa Bielany i Żoliborz, na dodatek Warszawa Wola i Bemowo, dalej Warszawa Śródmieście, Ochota i Mokotów).

Jednocześnie prowadzimy księgi przychodów i rozchodów przedsiębiorcom z Legionowa, Jabłonny i Serocka, a także Ciechanowa, Pułtuska i Makowa Mazowieckiego.

Nasze warszawskie biuro rachunkowe oferuje także prowadzenie ksiąg rachunkowych (usługi tzw. pełnej księgowości), szczególnie spółek z o.o., a także spółek akcyjnych.

Przewijanie do góry
Kontakt z Nami
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.